02 kwietnia 2014 roku

Czytam w podróży… Herberta

Czym jest podróż? Tylko przemieszczeniem się z miejsca na miejsce, czy czymś więcej? Odpowiedzią na to pytanie (jak na każde zresztą) może być poezja. Pod hasłem „Czytam w podróży… Herberta” 27 marca w całej Polsce odbyła się akcja zachęcająca do czytania, zarówno w podróży, jak i w ogóle; zarówno poezji, jak i prozy. Dołączyło do niej nasze liceum, przy współpracy z filią nr 6 Biblioteki Publicznej w Pszczynie. I tak - w kąciku licealisty pojawił się pociąg, na którego wagonach, zamiast często spotykanego graffiti, widniał tekst wiersza Zbigniewa Herberta „Podróż”. Można było zajrzeć również do walizek, w których - zamiast ubrań, kosmetyków czy innych rzeczy, których ludzie potrzebują wyruszając w podróż - pojawiła się poezja Herberta - czy nie mniej potrzebna? Na długich przerwach uczniowie chodzili i jeździli po szkole, rozdając kolegom wiersze. Bo przecież wszyscy jesteśmy w podróży, a i na wiersz zawsze powinien znaleźć się czas.