„… a dobra, niech będzie. Zapiszę się. W końcu ktoś musi, co mi tam… Pochodzę trochę na spotkania, posłucham, może jakieś punkty dodatkowe z zachowania dostanę… Przecież samorząd szkolny to nie kamieniołom! Dam radę!”

Kiedy wracam pamięcią do swoich myśli sprzed roku, kiedy to zaczynałam działalność w samorządzie szkolnym III LO, buzia sama mi się uśmiecha. Dobrze, że uporałam się z niepotrzebnymi obawami i własnym nic-mi-się-nie-chce-niem! Dziś jestem jedną ze szczęśliwych pierwszoklasistek i pierwszoklasistów z klasy D, którzy wkrótce zostaną nagrodzeni za swoją kreatywność i fantazję, za zaangażowanie i spontaniczność – czyli za wszystkie atuty młodości!

Wraz z naszymi opiekunami stworzyliśmy szereg konkursów, po to, by co miesiąc powalczyć z wszystkimi klasami licealnymi w przeróżnych konkurencjach o miano najbardziej kreatywnej klasy w szkole. Była i fotografia, reklama i konkurs na powieść i na Mikołaja z różnych surowców. Najzabawniejszą konkurencją było comiesięczne przebieranie się całej klasy – na różowo, w konwencji Halloween, w odjechanych fryzurach, świątecznie… Było przezabawnie i dzięki temu czujemy, że w szkole, choć trzeba się uczyć i dużo pracować, jest też po prostu fajnie! Są dni, kiedy możemy dać upust swojej młodości, zaszaleć, w nieco inny sposób wyrazić siebie!

Warto było powalczyć z klasą, pomęczyć się trochę z filmikami, prezentacjami, pogłówkować i zrealizować swoje pomysły – zdobyliśmy I miejsce, a co za tym idzie 1000zł na klasę do podziału!! Może na lody, może na kino albo na wycieczkę… na pewno będzie świetna okazja, by jeszcze bardziej zintegrować się z klasą i wspólnie przeżyć coś fajnego!

Oprócz konkursów samorząd organizuje wiele akcji na rzecz środowiska lokalnego – paczki dla szpitala i chorych dzieci, akcję Góra Grosza, akcje na cmentarzu. Angażuje nas w różnego rodzaju projekty, np. Korba, Eko Trasa, Młodzież w Działaniu. Stwarza szansę wykazania się w wolontariacie. Mobilizuje do działania na rzecz innych, przykładem może by koncert charytatywny, który zorganizowała nasza koleżanka dla chorych uczniów naszej szkoły – Ady i Dawida. Zebraliśmy wtedy 1600zł!! Obecnie angażujemy się w przygotowania do organizacji turnieju piłki nożnej na ten sam cel. Samorząd uczy nas także samorządności, demokracji i realnego wpływu na swoje życie organizując wybory i przeprowadzając ankiety. Organizuje dla nas wycieczki w góry, wycieczki rowerowe, wyjazdy do filharmonii i teatru. Zapewnia nam też mnóstwo rozrywki – radiowęzeł, Dni Kota, Dni Integracji, Licealia, dyskoteki i Mikołajki. Nie żałuję pracy w samorządzie ani przez chwilę! Rozwinęłam się jako człowiek, nauczyłam współpracy i twórczego myślenia i na pewno zostaną mi z tego okresu fajne wspomnienia!

Uczestniczka wariacji samorządowych III LO