30 kwietnia stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie był areną zmagań drużynowych zawodów lekkoatletycznych chłopców i dziewcząt szkół gimnazjalnych.  Po raz kolejny organizatorami zawodów było Publiczne Gimnazjum nr 4 w Pszczynie. Drużynowe zawody lekkoatletyczne są ujęte w kalendarzu imprez sportowych Szkolnego Związku Sportowego w ramach współzawodnictwa sportowego szkół gimnazjalnych województwa śląskiego.

W tym roku do zawodów szczebla powiatowego przystąpiło siedem szkół: PG nr 1 Pszczyna, PG nr 2 Pszczyna, PG nr 3 Pszczyna, PG nr 4 Pszczyna, PG nr 5 Studzionka, Gimnazjum w Goczałkowicach i Gimnazjum w Kobiórze. Niestety, do rywalizacji nie przystąpiły gimnazja z gmin: Pawłowice, Suszec, Wola.

Drużyna lekkoatletyczna może być złożona z 15 zawodników/zawodniczek, którzy muszą wystartować w co najmniej pięciu konkurencjach, jeden zawodnik może wziąć udział w jednej konkurencji plus w sztafecie 4x100 metrów. Na wynik drużyny jest branych pod uwagę dwanaście najlepszych wyników które przeliczone są na punkty według tabel punktowych przewidzianych dla poszczególnych kategorii wiekowych, osobno dla dziewcząt i osobno dla chłopców. Z konkurencji lekkoatletycznych dla gimnazjum jest do wyboru m.in.: 100 metrów, 300 metrów, 600 metrów lub 1000 dla chłopców (biegi płaskie), pchnięcie kulą 3-kilogramową bądź 5-kilogramową dla chłopców, skok w dal, skok wzwyż, rzut oszczepem, sztafeta 4x100 metrów.

Niewątpliwie, przewagę w zawodach uzyskiwały te drużyny w których młodzież w czasie wolnym od szkoły trenuje lekką atletykę. Tym samym drużyna naszych dziewcząt zajęła w całych zawodach II bardzo dobre miejsce i awans do zawodów szczebla rejonowego. Inaczej wyglądało to u chłopców, którzy pomimo ambitnej walki i wyników na miarę swoich możliwości uzyskali wynik łączny dający im w tej chwili V miejsce w gronie siedmiu drużyn. Nie pomogła tu świetna postawa Tomasza Kusia w biegu na 1000 metrów (4. miejsce) czy chociażby ambitna postawa i przyzwoite rezultaty „kulomiotów”: Grzegorza Sosny, Macieja Czajera i Kamila Widawskiego.

Serdecznie dziękujemy startującym za godne reprezentowanie naszego Gimnazjum w zawodach. Dziewczynom serdecznie gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

Michał Waberski