W dniach 17-18 kwietnia 2024 r. odbyło się głosowanie na projekty w Pszczyńskim Szkolnym Budżecie Obywatelskim, oddzielnie w SP5 i III LO. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwali przedstawiciele Samorządów Uczniowskich każdej ze szkół.

Projekty uczniów SP5:

Projekt: "Zielony azyl"

Celem projektu jest stworzenie miejsca w szkole, w którym można będzie spędzić w ciszy i spokoju przerwę między lekcjami. W miejscu tym zaplanowano dużo zieleni i elementów nawiązujących do natury. Na ścianach fototapeta nawiązująca do motywów roślinnych tak, by oczy mogły odpocząć, duże donice z kwiatami takimi jak palmy, zamiokulasy, juki, epipremia, sansevierie, aloesy i inne proste w hodowli. Mają tam się znaleźć leżaki do relaksu i stoliki, przy których można będzie zagrać w szachy, albo inne gry towarzyskie. W kąciku ma być też umieszczony regał na książki, gry, które będzie można przynieść i zostawić tak aby służyły całej społeczności uczniowskiej. To miejsce ma przede wszystkim służyć integracji i wypoczynkowi.

Projekt: "Odnowienie boiska do siatkówki plażowej"

Celem projektu jest renowacja boiska do siatkówki plażowej, by umożliwić korzystanie na lekcjach wychowania fizycznego i poza godzinami lekcyjnymi oraz zachęcenie młodzieży do uprawiania sportu. Projekt przewiduje wymianę słupków na nowe, częściową wymianę piasku (ok. 3 tony), zakup nowego wyposażenia do siatkówki plażowej.Projekt jest skierowany do uczniów klas 1-8, liceum oraz mieszkańców miasta.

W wyniku głosowania wybrany został projekt "Odnowienie boiska do siatkówki plażowej".

Projekt uczniów III LO:

Projekt: "Złap oddech"

Celem projektu jest utworzenie stref relaksu, nauki oraz spędzania wspólnie czasu z kolegami i koleżankami podczas przerwy. Autorzy projektu chcą stworzyć ławy paletowe z wygodnymi poduchami oraz ozdobnymi poduszkami, a z nich utworzyć na każdym korytarzu poszczególnych segmentów szkoły strefy, w których można odpocząć, pouczyć się bądź „złapać oddech”. miejsca te mają być wzbogacone o rośliny doniczkowe.

W wyniku głosowania uczniowie LO zaakceptowali projekt "Złap oddech".

W wyniku głosowań i na podstawie §11 ust. 2 Regulaminu Programu „Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski” projekty zostały skierowane do realizacji.

W tym roku uczniowie naszej szkoły mogą ponownie zgłaszać swoje projekty w Pszczyńskim Szkolnym Budżecie Obywatelskim. Jego celem jest rozwijanie umiejętności podejmowania działań społecznych i obywatelskich, promowanie przedsiębiorczości oraz inspirowanie do podjęcia działań na rzecz szkoły.

Projekty można zgłosić indywidualnie lub we współpracy z koleżankami i kolegami.

• Termin do 27 marca 2024 r.
  • Wniosek składasz na specjalnym formularzu do pobrania w sekretariacie szkoły
  • Kwota jaką możesz otrzymać na realizację projektu wynosi maksymalnie 5000 zł
  • Projekty oceniać będzie szkolna komisja.
  • W dniach 15 – 19 kwietnie odbędzie się szkolne głosowanie.

Cele i założenia programu:

1. popularyzowanie zagadnień związanych z budżetem partycypacyjnym i szkolnym budżetem obywatelskim,
2. wzmocnienie i rozwój aktywności społeczno-obywatelskiej oraz integracji wśród dzieci i młodzieży,
3. rozwijanie kompetencji w zakresie działań obywatelskich i społecznych,
4. promowanie innowacyjności i przedsiębiorczości,
5. inspirowanie do podjęcia działań na rzecz szkoły,
6. rozwijanie kompetencji z zakresu przedsiębiorczości, finansów i planowania.

Do pobrania: Formularz Projektu Do Programu

Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski