25 września 2022 roku

Warsztaty językowe na Malcie

Malta to przyjazny kraj wielu możliwości. Jedną z nich jest nauka języka angielskiego w szkole językowej. W tym roku szkolnym grupa uczniów naszego liceum wybrała taką możliwość nauki (to już 3. takie warsztaty organizowane przez naszą szkołę) aby przez doświadczanie i bezpośredni kontakt z językiem i kulturą poćwiczyć swoje umiejętności językowe, sprawdzić swoją wiedzę, ale przede wszystkim przełamać swoje bariery językowe, poznając i używając języka angielskiego na co dzień.

Malta przywitała nas nocą, 17 września, 28 stopniami Celsjusza. Szybkie rozkwaterowanie do rodzin i sen pozwoliły nam zebrać siły na weekendowe wycieczki. W sobotę odwiedziliśmy średniowieczne miasta Rabat i Mdinę. Mdina, ze względu na swoją architekturę, wąskie uliczki, posłużyła takim produkcjom filmowym za tło jak: Gladiator, Gra o tron. W niedzielę zwiedziliśmy tzw. Trzy Miasta (Three Cities) Birgu, Senglea i Cospicua. Te średniowieczne miasta odgrywają nadal znaczącą rolę w działalności morskiej, handlowej i wojskowej Malty. Valletta, stolica Malty, to najdalej wysunięta na południe europejska stolica i jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie (320 zabytków) zwana „muzeum pod gołym niebem”. W poniedziałkowe popołudnie, zaraz po zajęciach w szkole, mogliśmy się i my w tych zabytkach zatracić.

Na Maltę młodzież III Liceum Ogólnokształcącego przyjechała jednak przede wszystkim po to, aby uczyć się języka angielskiego. Od poniedziałku do piątku uczestniczyła ona w zajęciach w szkole językowej. Lekcje, gra terenowa Treasure Hunt, codzienny kontakt z goszczącą rodziną, obcowanie z kulturą i życiem codziennym, naturalne używanie języka w realnych sytuacjach, wszystko to dostarczyło uczniom sporą dawkę wiedzy i pozwoliło przełamać barierę językową. W ostatnim dniu nauki młodzież miała również możliwość sprawdzenia się w zakresie zumby. Okazali się świetnymi tancerzami.

Uczniowie skorzystali również z różnych form spędzania czasu wolnego. Jedną z najciekawszy było z pewnością plażowanie. Urokliwe plaże, ciepłe i czyste wody Morza Śródziemnego, dostarczyły młodym ludziom wiele radości. Balluta Bay, St. George Beach, Mellieha Beach Bay i jedna z najbardziej urokliwych plaż na Malcie - Golden Bay, to niezapomniane chwile i mnóstwo wspaniałych wrażeń. Malta na długo pozostanie w ich pamięci.

Bogusława Wrona