Frankofonia26 kwietnia br., w Pszczyńskim Centrum Kultury miała miejsce VIII edycja Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Imprezę zorganizowało nasze liceum wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur, pod patronatem Burmistrza Miasta Pszczyny.

Celem imprezy była promocja współczesnej piosenki frankofońskiej, ale także integracja środowisk frankofońskich. W odpowiedzi na nasze zaproszenie otrzymaliśmy 26 zgłoszeń. Przyjechała do nas młodzież m.in. z Chrzanowa, Gliwic, Raciborza, Żor, Czechowic-Dziedzic i oczywiście z Pszczyny.

W trakcie zmagań konkursowych uczniowie prezentowali wykonania współczesnych piosenek frankofońskich – m.in. francuskich, belgijskich, kanadyjskich. Na scenie występowali soliści, duety oraz zespół. Młodzież prezentowała wysoki poziom umiejętności, co zostało docenione przez jury, w skład którego wchodzili: pani Katarzyna Machnik – dyrygent i założyciel Chóru „Con Fuocco”, dyrygent młodzieżowego chóru „Per Spasso” oraz nauczyciel muzyki i śpiewu, pani Joanna Gajda – wokalistka i nauczyciel śpiewu, pani Fabienne Ricordel - attachée ds. współpracy edukacyjnej w Ambasadzie Francji w Polsce, pani Maartje van Griensven – gość z Holandii, nauczyciel języka francuskiego w Liceum Jacob-Roelands w Boxtel oraz pani Małgorzata Tkaczyk – zastępca dyrektora Pszczyńskiego Centrum Kultury;

Uczennice naszego liceum – Julia Zygmunt z klasy IIIG i Julia Biela z IIIF - reprezentowały naszą szkołę. Julia Biela zdobyła II miejsce wykonując piosenkę ZAZ pt. „Je veux”.

Gratulujemy dziewczynom  i życzymy kolejnych sukcesów na muzycznej scenie!

Alina Jaworska

Zdjęcia udostępnił nam Pan Marcin Bienioszek - dyrektor POPP w Pszczynie