23 września 2010 roku w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie miała miejsce prezentacja przedstawiająca korzyści płynące ze skorzystania z oferty podjęcia przystąpienia do międzynarodowego egzaminu Cambridge ESOL.

W ramach prezentacji zainteresowani uczniowie, rodzice i nauczyciele mogli zapoznać się z ofertą Autoryzowanego Centrum Egzaminacyjnego „Cambridge ESOL”. Pani Agata Cepeniuk z Autoryzowanego Centrum Egzaminacyjnego w Bielsku-Białej przedstawiła możliwości, jakie niesie za sobą skorzystanie z oferty przystąpienia do międzynarodowego egzaminu Cambridge ESOL z języka angielskiego w wersji  „FCE for Schools”.

Jest to nowe przedsięwzięcie, które ma celu wyjść naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi z gimnazjum i z liceum. Warto podkreślić, iż jeżeli chodzi o trudność, egzamin jest na tym samym poziomie, co zwykły egzamin FCE. Forma Egzaminu „FCE dla Szkół” formalnie nie różni od zwykłego egzaminu FCE, daje te same uprawnienia, a certyfikat wygląda tak samo i jest tak samo ważny w późniejszym życiu zawodowym, w pracy, czy przy wyjeździe za granicę.

Różnica polega na tym, iż zakres tematyczny i forma stworzona jest specjalnie dla młodych. Tak więc w egzaminie pojawiać się będą elementy z życia codziennego młodych ludzi oraz zagadnienia jakich każdy uczy się przygotowując się do egzaminu z języka angielskiego na koniec gimnazjum czy liceum. Dodatkowo, w egzaminie pojawia się więcej elementów wizualnych, które są o wiele bliższe młodym ludziom.

Co stanowi duże ułatwienie to fakt, iż można zdawać taki egzamin w szkole - więc jest ta forma o wiele wygodniejsza, a także to, iż dla grup szkolnych cena jest niższa. Ewentualnie, szkoła rozważa możliwość podjęcia idei zajęć przygotowujących do takiego egzaminu, a prowadzonych przez nauczycieli języka angielskiego.

Zespół Szkół nr 1 pragnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich uczniów i umożliwić im zdawanie takiego egzaminu w szkole, na miejscu. Polecamy śledzić dalsze nowinki pojawiające się na ten temat na stronie internetowej szkoły lub skontaktować się osobiście w celu uzyskania dalszych informacji.

Lucyna Nocoń-Kobiór, nauczyciel j. angielskiego