"Ślubujemy być pilnymi i wzorowymi uczniami. Ślubujemy należycie wypełniać obowiązki ucznia. Przyrzekamy być dobrymi kolegami i pomagać młodszym oraz słabszym od siebie" - takie przyrzeczenie złożyło 48 uczniów klas pierwszych w czwartek 4 października 2018 r.

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Każdy mały człowiek z niepokojem, pewną obawą, ale i z olbrzymim zainteresowaniem przekracza próg szkoły. Ogromne przeżycie stanowi dla uczniów pierwsza szkolna uroczystość - ślubowanie pierwszoklasistów.

W uroczystości pasowania, w naszej szkole uczestniczyli zaproszeni goście:

Pani Burmistrz Barbara Sopot-Zembok; Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, Pan Damian Cieszewski, Pani Zofia Gloc, Pani Joanna Pszonak; rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie uczniów klas pierwszych.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przez swoich starszych kolegów z klasy V, musieli przedstawić to, czego już się nauczyli w szkole. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Musieli zdać egzamin i zaliczać kolejne próby przed samym Królem, Królową i Giermkiem krainy Ołówkolandii.

Dzieci wykazały się dużą wiedzą o swojej Ojczyźnie. Udowodniły, że potrafią recytować i śpiewać. Śpiewająco odpowiadali nawet na pytania dotyczące szkolnej nauki, pór roku, zasad zachowania. Pokazały również swój talent taneczny.

Po zakończonej prezentacji Majestat królewski i wszyscy zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty."

Doniosłym momentem całej uroczystości było oczywiście samo ślubowanie i moment pasowania, który wzbudził wiele emocji. Wielka powaga i przejęcie widniały na twarzach dzieci słysząc słowa wypowiedziane przez Pana Dyrektora: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 5 w Pszczynie”

Dzień 4 października 2018 r., na długo pozostanie w ich pamięci.

Na pamiątkę dzieci otrzymały medale, dyplomy i zdjęcia klasowe. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice uczniów. Miłym zakończeniem tej uroczystości były upominki dla uczniów od Pani Burmistrz.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Iwona Hesek-Kotas