04 kwietnia 2018 roku

XII Powiatowy Dzień Frankofonii

W środę 28 marca br. odbył się XII Powiatowy Dzień Frankofonii. Już po raz drugi, gospodarzem była nasza szkoła. Uroczystość ta zgromadziła młodzież szkół naszego regionu, w których można się uczyć języka francuskiego. Gościliśmy więc uczniów szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego wPszczynie.

Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością m.in.: pan Jonathan Bangels, szef działu Polska, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Albania, Mołdawia, Wielka Brytania i Irlandia (Wallonie-Bruxelles International), pani Sylwia Wandziuk-Obłuska – doradca w Przedstawicielstwie  Walonia-Bruksela w Warszawie, pan Sebastien Durrmeyer – radca do spraw współpracy kulturalnej w Ambasadzie Francji w Warszawie, pani Nathalie Hirschsprung – attaché ds. współpracy edukacyjnej Instytutu Francuskiego w Warszawie, pani Renata Klimek-Kowalska – koordynatorka Klas frankofońskich, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia – Europa Języków i Kultur, pan Andrzej Mróz – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, pani Ewa Figas – wykładowca w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej oraz pani Manon Cuppens – lektorka języka francuskiego, a także przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele języka francuskiego.

Podczas XII Powiatowego Dnia Frankofonii burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, otrzymał Order Oficera Palm Akademickich, odznaczenie przyznawane przez Ministerstwo Edukacji Republiki Francuskiej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie promocji języka i kultury francuskiej

W trakcie uroczystości uczniowie wszystkich szkół mieli okazję zaprezentować swoje talenty plastyczne, językowe, muzyczne oraz taneczne. Rywalizowali również w konkursie wiedzy o krajach frankofońskich. Ogłoszono także wyniki rozegranych wcześniej konkursów m.in.: konkursu plastycznego dla najmłodszych „Mangez bien, mangez sain”, konkursów plastyczno-językowych na plakat i słowniczek przyborów szkolnych, konkursu na reklamę znanego produktu, czy też dubbing do fragmentu „Smerfów”. Jak co roku nie zabrakło również konkursu kulinarnego. Tym razem, młodzież przygotowała ulubionego rogalika, a jury miało trudny wybór, by wskazać tego najsmaczniejszego spośród 44 konkursowych croissantów.

Imprezę uświetniły występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kryr oraz laureatów V Pszczyńskiego Festiwalu Piosenki Frankofońskiej.

Alina Jaworska