Janek Jamrozik, uczeń kl. II D naszego  LO, w dniu 22 kwietnia br. uzyskał tytuł Finalisty Olimpiady Filozoficznej. Finał współzawodnictwa w zakresie tej dziedziny odbył się w Pałacu Staszica w Warszawie. Polegał na rozmowie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Warszawskiego zasiadającymi w komisji na temat pracy Janka z etapu szkolnego (przypomnienie: nasz uczeń rozważał aktualność  starożytnego i średniowiecznego pojęcia „cnoty”).  Ponadto młody filozof musiał zmierzyć się z interpretacją wylosowanego tekstu Epikura i wykazać się znajomością historii filozofii (bagatela - dwa i pół tysiąca lat!).

No i udało się. Mimo to, że Janek jest dopiero w drugiej klasie, już wie, że jeden przedmiot rozszerzony – filozofię – ma zaliczoną na maturze na 100 %. Taka bowiem jest nagroda w finale.

Gratulujemy naszemu uczniowi i życzymy podobnych wyników maturalnych z innych przedmiotów za rok!

wiadomość z dnia 18.04.2017r.

Z radością informujemy, że Janek Jamrozik, uczeń kl. II D naszego liceum, został zakwalifikowany do finału XXIX Olimpiady Filozoficznej, który odbędzie się 22 kwietnia w Warszawie.

Droga do sukcesu nie była wszak usłana różami. Dość powiedzieć, że nasz finalista musiał przyswoić wiedzę o poglądach około 120 filozofów! Na etapie szkolnym zadanie Janka polegało na napisaniu pracy na wybrany temat. Powstał więc dwudziestostronicowy esej pod tytułem: „Czy uważasz rozwijaną w starożytności i średniowieczu etykę cnót za wciąż aktualną?”

Etap okręgowy odbył się 18 lutego w Bielsku – Białej, gdzie nasz uczeń napisał esej na podstawie cytatu z Henryka Elzenberga: „W istocie racjonalizmu tkwi tendencja do odwodzenia umysłu od rzeczywistości ku konstruktom czysto formalnym. By temu przeciwdziałać musi się umysł karmić, że tak powiem, „od spodu” intensywną pożywką irracjonalną.” Drugą część eliminacji stanowił test z wiedzy filozoficznej. Przez obie próby Janek przeszedł zwycięsko.

W Warszawie czeka go obrona pracy z etapu szkolnego oraz rozmowa o filozofii na podstawie wylosowanych tekstów źródłowych. Trzymamy kciuki!

Pragniemy również nadmienić, że Janek jest już czwartym finalistą Olimpiady Filozoficznej z naszego liceum.

Opiekunem naukowym ucznia jest Małgorzata Łukomska–Jamrozik.

Gratulujemy!

Filozofia w III LO: nasz człowiek w Warszawie!