12 grudnia 2016 roku

Świąteczne jarmarki w Wiedniu

W sobotę 3 grudnia 2016 r. wczesnym świtem spora grupa naszych licealistów i gimnazjalistów (bo aż 60 osób) wyruszyła po raz kolejny na świąteczne jarmarki do Wiednia. Dla niektórych uczniów była to szczególna przygoda, ponieważ po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć piękną stolicę Austrii. Do Wiednia przyjechaliśmy ok. godz. 11.00 i zatrzymaliśmy się w okolicy Prateru, koło stacji metra. Stamtąd, oczywiście metrem, udaliśmy się do centrum. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sławnego "Wiedeńskiego Ringu", gdzie zobaczyliśmy m.in. Ratusz, Operę, Teatr Dworski i Parlament. Z Placu Marii Teresy udaliśmy się pod Hofburg i tam zwiedziliśmy Skarbiec, po czym ulicą Graben podeszliśmy pod Katedrę Św. Szczepana. Dowiedzieliśmy się tam m.in., że do dnia dzisiejszego istnieje Zakon Najświętszej Marii Panny, tj. "Zakon Krzyżacki". Zobaczyliśmy, gdzie znajduje się jego siedziba. Spod katedry przeszliśmy się pod słynną wiedeńską kawiarnię, gdzie można skosztować słynny, wykonany wg oryginalnej receptury tort Sachera. Zdziwienie nasze było ogromne, kiedy zobaczyliśmy, że, aby go skosztować trzeba ustawić się w dość pokaźnej kolejce i cierpliwie czekać, aż w kawiarni zwolni się miejsce. Na samym końcu poszliśmy do Muzeum Historii Naturalnej, w którym spędziliśmy sporo czasu, podziwiając w poszczególnych salach wystawy, zwierzęta i okazy przyrody. Potem mieliśmy czas na przechadzanie się po barwnych jarmarkach świątecznych. Dodając do tego, że wszyscy mieliśmy świetne humory, a pogoda nam dopisała, było słonecznie, choć trochę chłodno, trzeba powiedzieć, że wyjazd sprawił nam wiele radości i z niecierpliwością czekamy na następny...

Magdalena Solik

Świąteczne jarmarki w Wiedniu