Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Szkoła Podstawowa nr 5
· III Liceum Ogólnokształcące

Godło Polski i logo Pszczyny

W środę 21. września dziesięcioro uczniów naszego liceum wraz z opiekunem pojechało do Wrocławia, aby uczestniczyć w warsztatach z języka niemieckiego.

Po stosunkowo wczesnej pobudce i zbiórce na dworcu PKP w Pszczynie, grupa wsiadła do pociągu jadącego do Katowic. Chwile przerwy i dalszy ciąg podróży – tym razem na pokładzie Polskiego Busa. Podróż była komfortowa i szybka; już kilka minut po dziewiątej staliśmy przed budynkiem trzeciego już spotykanego przez nas w ciągu tej podróży dworca PKP – wrocławskiego.

Od warsztatów wciąż dzieliło nas sporo czasu (i drogi), wobec czego nasza jedenastoosobowa grupa wyruszyła na zwiedzanie miasta. Opiekująca się nami tego dnia pani Justyna Strzelec nadała zwiedzaniu edukacyjny charakter – każdy z uczniów miał za zadanie przygotować parę słów po niemiecku o zabytkach Wrocławia, które mijaliśmy podczas naszej wędrówki. Każdy wykazał się w tym względzie pomysłowością i zdolnościami oratorskimi. Wysłuchaliśmy niemieckiego opisu m. in. Ostrowa Tumskiego, Placu Solnego czy Panoramy Racławickiej. Wszystkim ten sposób zwiedzania połączony z nauką niemieckiego bardzo przypadł do gustu.

Po zakończonym zwiedzaniu miasta ostatecznie znaleźliśmy się w siedzibie Österreich Institut (Instytutu Austriackiego) – działającej pod patronatem i ze wsparciem Austrii szkoły językowej promującej austriacką kulturę i dialekt, działającej w samym centrum Wrocławia. Tutaj miał się odbyć główny punkt programu, czyli warsztaty z języka niemieckiego.

Podczas trwających około godziny warsztatów można śmiało powiedzieć, że nie została zmarnowana ani minuta. Cały program był bardzo ciekawy i wymagał od uczestników częstego poruszania się, chodzenia po szkole oraz innych sposobów aktywizacji.

Na samym początku mieliśmy za zadanie przejść się dookoła całego budynku i znaleźć jak najwięcej informacji o Austrii – te zaś znajdowały się wszędzie wokół, porozwieszane na ścianach, drzwiach czy oknach. Po zakończonym zadaniu powróciliśmy do sali, aby porównać i uzupełnić wyniki naszych poszukiwań.

Zaraz potem wysłuchaliśmy pierwszej piosenki austriackiej gwiazdy muzyki – Falco – pod tytułem „Nie mehr Schule”. Naszym zadaniem było wsłuchanie się w słowa utworu i uzupełnienie brakujących wyrazów i całych fraz.

Gdy skończyliśmy, oczekiwało na nas kolejne zadanie. Korzystając z gazet, słowników oraz przepisów kucharskich, mieliśmy stworzyć plan i kosztorys naszej imprezy w iście austriackim stylu. Nikt nie przekroczył ustalonego budżetu 150 euro, chociaż jedna z grup znajdowała się bardzo blisko tej granicy… Na sam koniec wysłuchaliśmy kolejnej piosenki – „Auseinandergehen ist schwer” swojsko brzmiącego zespołu Wanda – po czym pożegnaliśmy się z naszą panią prowadzącą i wyruszyliśmy w kierunku dworca. Po kilku godzinach jazdy autobusem do Katowic oraz pociągiem do Pszczyny, rozstaliśmy się przed budynkiem dworca PKP około godziny 21:00. Wszyscy uznali wycieczkę za bardzo udaną zarówno pod względem edukacyjnym, jak i czysto rekreacyjnym. Aktualnie nie pozostało nam nic innego, jak wspominać miło miniony dzień we Wrocławiu… oraz oczekiwać na kolejny taki wyjazd!

Warsztaty językowe Instytucie Austriackim we Wrocławiu

Warsztaty językowe Instytucie Austriackim we Wrocławiu

Warsztaty językowe Instytucie Austriackim we Wrocławiu

Warsztaty językowe Instytucie Austriackim we Wrocławiu

Warsztaty językowe Instytucie Austriackim we Wrocławiu

Warsztaty językowe Instytucie Austriackim we Wrocławiu

Warsztaty językowe Instytucie Austriackim we Wrocławiu

 

Copyright © 2009-2017 by zs1pszczyna.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja - Rafał Ples
Modyfikacja projektu - Wojciech Pszonak