W dniach 19-21 maja w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu „Nasz projekt eTwinning 2016”. Nasze liceum zajęło I miejsce za europejski projekt „LearnEnglish+”, który był realizowany przez uczniów obecnych klas III B oraz III D, przy współpracy ze szkołami z Francji i Grecji.

Na uroczystą galę ogłoszenia wyników zostałam zaproszona jako koordynator projektu, wraz z dyrektorem szkoły, panem Damianem Cieszewskim, oraz uczniami realizującymi projekt, którzy byli najbardziej zaangażowani w jego przygotowaniu. Trudno było wybrać tylko 4 zaproszone osoby, gdyż wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie byli bardzo aktywni i tworzyli fantastyczne aplikacje przy wykorzystaniu najnowszych technologii TIK. Do Warszawy udały się: Agnieszka Filipczyk, Angelika Zegrodzka, Klaudia Pyrtek oraz Karolina Pyś - cztery wspaniałe dziewczyny, które, jak się okazało miały szansę zobaczyć stolicę.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, będąca patronem programu eTwinning- czyli partnerstwa na odległość (za pomocą specjalnej multimedialnej platformy) – doskonale zadbała o przyjęcie nas w Warszawie. Hotel Mercure, w którym nocowaliśmy, reprezentował wysoki standard, a cały program gali był pełen niezwykłych atrakcji.

Sama gala miała miejsce w Teatrze Królewskim w Starej Pomarańczarni, w samym centrum Łazienek, gdzie również podano nam w foyer bardzo smaczny lunch. Byliśmy obsługiwani, wraz z uczestnikami innych kategorii, przez liczne grono kelnerów i kelnerek, mogliśmy więc przez chwilę poczuć się jak arystokracja, tym bardziej, że za oknem rozpościerał się widok na piękny ogród z alejkami i uroczą fontanną. W ramach gali, zanim ogłoszono wyniki konkursu, prezentowano w formie wizualnej poszczególne projekty, i dzięki temu mogliśmy się przekonać, że wyobraźnia uczniów i nauczycieli nie ma granic, i że świetny projekt można zrobić z każdego przedmiotu, na każdy temat i w każdej grupie wiekowej. Wtedy też, ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, okazało się, że nasza szkoła, III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, jest zwycięzcą w kategorii wiekowej 16-19 lat.

Po gali, zostaliśmy autokarami przewiezieni do Teatru Buffo, gdzie zobaczyliśmy, że sztuka potrafi doskonale łączyć się z nowymi mediami - sztuka „Polita”, przedstawienie o życiu Poli Negri, wielkiej gwiazdy kina sprzed 100 lat, fantastycznie została zaprezentowana w wersji 3D; sceniczna gra, śpiew i taniec artystów (z wyśmienitą Nataszą Urbańską) zostały połączone z nowoczesnymi elementami wizualnymi.

Po powrocie do hotelu Mercure czekała nas uroczysta kolacja, po której uczniowie mieli wieczór integracyjny, a nauczyciele dzielili się swoim doświadczeniem w realizacji projektów oraz wymieniali swoje opinie na temat działań w programie eTwinning.

W sobotę 21 maja, po śniadaniu, udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Tam mogliśmy wziąć udział w wystawie TITANIC. Towarzyszyła nam przewodniczka, która w bardzo interesujący sposób wyjaśniała nam tajniki wiedzy o katastrofie tego „niezatapialnego” statku, dowiedzieliśmy się wielu niezwykłych faktów o zderzeniu z górą lodową, o pasażerach, o załodze. Okazało się, że w słynnym filmie „Titanic” Jamesa Camerona pojawiło się wiele autentycznych wątków. Wizyta w Pałacu Kultury oraz podziwianie niezwykłych eksponatów - tych autentycznych, jak i będących rekonstrukcją, były bardzo interesujące dla wszystkich uczestników gali, bez względu na wiek.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem organizacji Gali rozdania nagród w ogólnopolskim konkursie „Nasz projekt eTwinning 2016” i na pewno na długo przeżycia z Warszawy pozostaną w naszej pamięci.

Polecamy realizację projektów eTwinning- dają szansę na poznanie nowych narzędzi multimedialnych. Poza tym zarówno nauczyciel, jak i uczniowie, rozwijają swoją wyobraźnię, kreatywność i umiejętności współpracy, co jest obecnie niezwykle istotne.

Warto pracować ze sprawdzonymi partnerami z zagranicy, gdyż z tymi samymi szkołami z Francji i Grecji przed dwoma laty doszliśmy do finału konkursu europejskiego, a w Polsce zajęliśmy II miejsce. Z kolei 4 lata temu, z tą samą partnerką z Francji, zajęliśmy I miejsce w Europie. Okazuje się, że w Polsce, a zwłaszcza na Śląsku, realizuje się najwięcej projektów w całej Europie – i to właśnie polskie projekty odnoszą najwięcej sukcesów w skali europejskiej.

Zapraszam do spojrzenia na projekt „LearnEnglish+” „od podszewki” - czyli na stronę projektu, na której można dowiedzieć się więcej, jakimi dziedzinami życia się zajmowaliśmy i w jakiej formie powstawały produkty projektu. (link: Projekt eTwinning „LearnEnglish+” ) Zachęcam także do obejrzenia krótkiej galerii zdjęć - migawek z gali w Warszawie.

Lucyna Nocoń-Kobiór
Nauczyciel języka angielskiego
Koordynator projektu eTwinning „LearnEnglish+”
III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie