W 1995 r. UNESCO  ustanowiło dzień 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W związku ze świętem książki zaproponowano wszystkim klasom gimnazjalnym wybór tytułu, który ich najbardziej zainteresował na podstawie przygotowanej wcześniej listy książek będących w posiadaniu biblioteki. Fragmenty wybranych utworów odczytywane były przez specjalnych wysłanników z kl. II b na lekcjach wychowawczych.

Na terenie szkoły i biblioteki przygotowano wystawę książek i kącik czytelniczy, w którym chętni mogli w wolnej chwili poczytać  książkę.

Światowe Dni Książki i Praw Autorskich