11 marca br., w Pszczyńskim Centrum Kultury młodzież naszego liceum, ucząca się języka francuskiego, wystawiła spektakl teatralny pod tytułem „Torba Śmie(r)ci, czyli pele-mele”. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach zajęć Koła Przyjaciół Frankofonii, a wyreżyserowane przez belgijską lektorkę języka francuskiego, panią Odile Bayot.

Wśród aktorów pojawił się gość specjalny – tajny agent, na którego torbę „pele-mele” czyhali wszyscy bohaterowie sztuki – dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej – pan Marcin Bienioszek, który świetnie poradził sobie z wszystkimi kwestiami w języku francuskim.

Publiczność – młodzież III LO w Pszczynie, Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, Publicznego Gimnazjum nr 5 w Studzionce oraz dzieci ze szkoły podstawowej w Zabrzu - uważnie śledziła losy bohaterów oraz analizowała zebrane w toku śledztwa materiały dowodowe, by na końcu zagłosować kto według nich jest winny.

Scenariusz tej komediowej sztuki kryminalnej został napisany przez samych aktorów: Katarzynę Szymik III B, Kingę Skrzyszowską III A, Zuzannę Kiryluk III A, Edytę Pojdę II D, Damiana Sosnę II D i Kacpra Jarosza II B, dla których język obcy stanowi nie tylko jeden z wielu przedmiotów szkolnych, ale jest również narzędziem dobrej zabawy i okazją do zaprezentowania swoich talentów.

Alina Jaworska
nauczyciel języka francuskiego

Więcej zdjęć...

„Torba Śmie(r)ci, czyli pele-mele”-spektakl teatralny w języku francuskim