Na koncert świąteczny do Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie na Osiedlu Piastów w piątek 19 grudnia 2008r. goście przybyli wraz z pierwszymi opadami śniegu. I wszyscy twierdzą, że warto było zamoczyć buty w błotku pośniegowym, żeby przeżyć to, czego byli świadkami. Zobaczyli bowiem koncert, który był połączeniem tradycji i nowoczesności.

Koncert rozpoczął się występem chóru szkolnego pod kierunkiem pani Grażyny Wiery. Usłyszeliśmy tradycyjne i zupełnie nowe pieśni świąteczne, co pozwoliło nam wczuć się w atmosferę grudniowych dni.

W tym roku uczniowie zabrali widzów w podróż po różnych krajach świata, aby poobserwować świąteczne zwyczaje. Na scenie więc mogliśmy zobaczyć studio telewizyjne, ekran, na którym prezentowane były krótkie reportaże z prawie dziesięciu państw świata. Reportaże te zostały przygotowane samodzielnie przez uczniów przy niewielkiej pomocy nauczycieli. Nie sposób wymienić wszystkich uczniów, którzy uczestniczyli w tych przygotowaniach, bo było ich ponad dwudziestu. Natomiast całość prezentacji na ekranie była dziełem Mateusza Kloca, Witka Kozłowskiego i Mateusza Pali.

Pokazowi towarzyszyła najstarsza kolęda świata – „Cicha noc”, śpiewana przez szkolnych wokalistów w dziesięciu językach (na początku po łacinie!)

Zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia kilku państw i zapoznania się z świąteczną atmosferą Austrii, Włoch, Ameryki, Australii, Francji, Grecji, Czech, Rosji, Hiszpanii. Każdej wizycie towarzyszyła piękna piosenka świąteczna w rewelacyjnym wykonaniu bardzo utalentowanych uczniów.

Śpiewali dla nas: Magda Drobiec, Magda Jeleń, Weronika Kokoszka, Kasia Pławecka, Szymon Jarczok, Bartek Jarczok, Mateusz Pałyz oraz Roksana Gogol i Szymon Tomaszek (absolwenci III LO) przy akompaniamencie Mirka Kozika, Mirka Lachowskiego (pianino) i Karoliny Korzeniowskiej (skrzypce). Do śpiewających dołączyli nauczyciele – pani Renata Zborowska i pan Kazimierz Mianowski.
Trudno omówić wszystkie punkty tego świątecznego koncertu. Na pewno podobała się „Modlitwa Jezusowa” w pięknym czterogłosie, kanon ukraiński oraz „Uciekali, uciekali”, a szczególnie wzruszyła „Kolęda warszawska” i „Betlejem polskie”, ale gorące oklaski słychać było po każdej piosence. I tutaj głęboki ukłon w stronę Mirka Lachowskiego, dzięki któremu strona muzyczna tego przedsięwzięcia była tak udana!

Koncert udał się znakomicie! Zrealizowany został według scenariusza pani Renaty Zborowskiej przy współpracy pani Alicji Polok, pani Joanny Pszonak, pana Kazimierza Mianowskiego. Skromny, ale sympatyczny wystrój był dziełem pani Krystyny Dwornik.
Szczególne podziękowania należą się absolwentom, którzy mimo nawału zajęć znajdują czas, aby brać udział w przygotowaniach takich uroczystości.
Koncert zakończył się pięknymi życzeniami, dzieleniem się opłatkiem, wspólnym odśpiewaniem „Cichej nocy” po polsku oraz na pożegnanie wykonaniem „Kolędy dla nieobecnych”.

Ciekawe, czym zaskoczą nas w przyszłym roku?
Renata Zborowska

[galeria]multimedia/img/2008/koncert08[galeria]