20 października 2015 roku

I Ty możesz zostać doradcą kariery!

Uczennice III klasy LO wybierające się na studia o kierunkach związanych z pracą z dziećmi wraz z doradcą zawodowym opracowały program zajęć dla przedszkolaków z zakresu doradztwa zawodowego „Poznajemy różne zawody”. Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 21 w Pszczynie miały okazję zapoznać się z charakterystyką wybranych zawodów, uczennice sprawdzić swoje predyspozycje osobowościowo - zawodowe.

Korzystałyśmy z:

• Zawody. Poznaję świat. Karty obrazkowe. Wiek 2+ ; Wydawca: Edgard, Rok wydania: 2015

Karty obrazkowe, na których zamieszczono kolorowe, realistyczne fotografie, dostosowane do percepcji najmłodszych dzieci, przedstawiające osoby wykonujące różne zawody oraz atrybuty związane z ich pracą. Korzystanie z kolorowych, usztywnianych kart pozwoliło zapoznać się z wykonywanymi przez ludzi zawodami - zarówno z tymi, z którymi dziecko może spotkać się na co dzień (np. kwiaciarka, fryzjer, lekarka), jak i z tymi, z którymi styka się znacznie rzadziej lub wcale (np. astronauta, mechanik samochodowy, informatyk). Zabawa w dopasowywanie umieszczonych na odwrocie kart przedmiotów - atrybutów z pracą osoby ją wykonującej rozwija nie tylko wiedzę, lecz także umiejętność kojarzenia i myślenia logicznego.

• Mój pierwszy alfabet. Kim będę?, autor: K. Kiełbasiński, Wydawnictwo Wilga. 2015

Zbiór zabawnych rymowanek o zawodach. Rytmiczne, łatwe do zapamiętania teksty oraz humorystyczne, oryginalne ilustracje przedstawiające różne zawody. Uczennice prezentowały także dwa zawody: lekarz oraz sprzedawca. Przedstawiły dzieciom charakterystykę zawodu oraz przygotowały sprzęt, narzędzia pracy po to, by dzieci mogły się z nimi zapoznać.

Zajęcia miały swoją wartość dodaną, którą była informacja zwrotna dla uczennic ze strony wychowawcy grupy przedszkolnej - dowiedziały się o swoich mocnych stronach i zaletach. które mogą być dla nich niezwykle pomocne w wykonywaniu zawodu.

W przygotowaniach zajęć brały udział: Madzia Wróbel, Kasia Michalska, Paulina Szczygieł, Agnieszka Filipczyk, Klaudia Maindok. Była też z nami Paulina Dziędziel, która zadbała zdjęcia.

Zaglądnijcie też na stronę internetową przedszkola

Alicja Kulpa
doradca zawodowy