28 czerwca 2015 roku

Belgijskie rendez-vous

18 czerwca br. w naszej szkole miała miejsce II edycja konkursu wiedzy o Belgii pt.”Belgijskie rendez-vous: moja europejska podróż po Walonii i Brukseli”. Rywalizujące ze sobą drużyny przyjechały do nas z Wodzisławia Śląskiego, Cieszyna i Raciborza.

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie - Europa Języków i Kultur we współpracy z co roku innym liceum na Śląsku (w tym roku naszej szkole przypadł ten zaszczyt), instytucjami współpracującymi z daną szkołą, Przedstawicielstwem Walonii Brukseli w Warszawie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, pod honorowym patronatem Burmistrza Pszczyny.

Konkurencje odbywały się w języku francuskim i wymagały nie tylko umiejętności przedstawienia wcześniej przygotowanych prezentacji ppt, ale także rozmowy z lektorką i odpowiedzi na pytania z dziedziny cywilizacji.

Uczennice Katarzyna Szymik (kl. IIB) i Kinga Skrzyszowska (kl.II A) reprezentowały nasze liceum. W ramach zajęć w POPP przygotowywały się do konkursu, zapoznając się nie tylko z geografią i historią Belgii, ale również literaturą, malarstwem i piosenką belgijską. Natomiast młodzież z Koła Przyjaciół Frankofonii przygotowała imprezę od strony artystyczno-technicznej.

Zmagania konkursowe obejrzeli zaproszeni goście: Pani wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok, Pan wicestarosta Krystian Szostak, Pan Marian Grygier - dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji oraz nauczyciele z Cieszyna, Wodzisławia i Raciborza. Goście mieli również okazję obejrzeć spektakl, który uczennice przygotowały z lektorką Lucie Erroelen, a który dzień wcześniej (17.06 br.) zaprezentowały w Pszczyńskim Centrum Kultury dla młodzieży Klas Frankofońskich powiatu pszczyńskiego.

Kasia i Kinga zajęły w konkursie II miejsce, tuż za drużyną z Wodzisławia Śląskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Alina Jaworska

Więcej zdjęć...