Nasza szkoła miała możliwość wysłania jednego z nauczycieli na warsztaty edukacyjne w Brukseli. Nauczycielka języka angielskiego oraz koordynatorka projektów międzynarodowych, Lucyna Nocoń-Kobiór, kolejny rok z rzędu została zaproszona do stolicy Unii Europejskiej na warsztaty, których celem było poznanie nowoczesnych narzędzi multimedialnych używanych w procesie edukacji.

Zaproszenie było częściowo nagroda za wieloletnie zaangażowanie w realizację projektów, a zwłaszcza - wynikiem zeszłorocznego ogólnopolskiego sukcesu naszej szkoły. Zrealizowany wraz z Francją i Rumunią projekt eTwinning, zatytułowany „W eterze”, zajął drugie miejsce w Polsce, a także znalazł się w ścisłym finale konkursu europejskiego.

Oto relacja naszej anglistki z warsztatów:

„Na zaproszenie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, wzięłam udział w warsztatach „1:1 pedagogy and devices”, które odbywały się w Brukseli 26-27 marca 2015 roku.

W warsztatach europejskiego programu edukacyjnego Eurodesk uczestniczyli edukatorzy z różnych krajów w Europie, a mianowicie z: Cypru, Republiki Czeskiej, Portugalii, Polski, Malty i Słowenii. W ramach warsztatów, prowadzący, Gert Lemmens, w bardzo interesujący sposób prezentował rozmaite przydatne multimedialne narzędzia i aplikacje, przeznaczone do zastosowania zarówno na komputerach, tabletach, czy telefonach. Uczestnicy, w ramach kilkudniowych warsztatów, mieli możliwość nie tylko teoretycznego zaznajomienia się z nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi dla edukacji, ale także starali się je na bieżąco stosować w praktyce.

Warsztaty w Brukseli stały się także okazją współpracy w gronie międzynarodowym. Uczestnicy wypowiadali się na temat wykorzystywania różnych narzędzi w praktyce, uczyli się od siebie nawzajem, dzielili się doświadczeniem w pracy zawodowej, na różnych szczeblach edukacji, od początkowego do zaawansowanego.

Myślą przewodnią warsztatów były narzędzia do zastosowania w edukacji oparte na pedagogice 1 na 1, tzn. głównie narzędzia do symultanicznego wykorzystania w trakcie projektów i zajęć edukacyjnych. Tak więc warsztaty koncentrowały się na edukacji, w której tablet czy inne tego typu narzędzia są coraz częściej wykorzystywane w procesie dydaktycznym.

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się z następującymi aplikacjami: Educreations, Teamviewer, Proconnect, Classflow czy QR reader.

Pierwsza z aplikacji, Educreations (na adroid, ipad, interactive whiteboard), okazała się niezwykle innnowacyjna. Jest to aplikacja, która zamienia np. Ipada w interaktywną tablicę, która przechwytuje głos i tekst pisany, by stworzyć film video. Platforma Educreations, gromadzi takie lekcje online, by pozwolić dzielić się nimi publicznie lub z określoną grupą. Uczniowie i nauczyciele z całego świata mogą korzystać z tych lekcji video za pomocą wyszukiwarki lub aplikacji Ipad.

Kolejna z aplikacji to Teamviewer. Jest to nowoczesne rozwiązanie dla zdalnej kontroli komputera. Dzięki temu łączymy się z dowolnym komputerem na świecie i możemy zdalnie kontrolować np. PC ucznia.

Następną poznaną aplikacją jest ProConnect. Umożliwia ona łatwą interakcję pomiędzy dowolnym urządzeniem i tablicą interaktywną (digital board). Oferuje ona gotowe do użycia interaktywne aplikacje. Jest to bardzo przydatne gdy np. chcemy sterować tym, co dzieje się na tablicy interaktywnej w trakcie prezentacji, a stoimy z tabletem w pewnej odleglości od niej.

Classflow to rewolucyjna platforma, oparta na chmurze, zawierająca dopełniające się nawzajem elementy, gdzie zapewnia się interaktywne lekcje multimedialne pomiędzy pozostającymi w kontakcie, połączonymi ze sobą „klasami”.

QR reader, to przydatne i praktyczne narzędzie poznane w trakcie warsztatów. Jest to najszybsze i najbardziej przyjazne w obsłudze narzędzie do skanowania kodów QR. Za takim kodem można ukryć adres strony internetowej lub inne informacje, a umieszczenie odpowiedniego znaczka na dokumentach zamiast dużej treści nie zajmuje wiele miejsca. Dzięki aplikacji czytnika kodów, jaką można zainstalować się na np. telefonie lub tablecie, można zostać przekierowanym do dalszego źródła informacji. Proste i ciekawe narzędzie do projektów edukacyjnych.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach „1:1 pedagogy and devices”, miałam możliwość poznania wielu wartościowych, przydatnych aplikacji multimedialnych, zarówno do pracy edukatora, jak i przydatnych w tworzeniu międzynarodowych projektów, takich jak eTwinning, które stale są realizowane w naszej szkole.

Polecam innym korzystanie z owych narzędzi, gdyż dają one dużo satysfakcji i stanowią ciekawe urozmaicenie zajęć, zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów. Nauka, dzięki takim i innym nowym aplikacjom multimedialnym, może stać się o wiele ciekawsza oraz jeszcze bardziej inspirująca dla uczniów.

Lucyna Nocoń-Kobiór
nauczycielka języka angielskiego