24 lutego br., w Pszczyńskim Centrum Kultury odbył się II Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Imprezę zorganizowało nasze liceum wspólnie z Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur, pod patronatem Burmistrza Miasta Pszczyny.

Celem imprezy była promocja współczesnej piosenki frankofońskiej, ale także integracja środowisk frankofońskich uczestniczących w projekcie Klas Frankofońskich na Śląsku.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie otrzymaliśmy 25 zgłoszeń. Przyjechała do nas młodzież m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Cieszyna, Czechowic, Tychów, Studzionki i oczywiście z Pszczyny.

W trakcie zmagań konkursowych uczniowie prezentowali wykonania współczesnych piosenek frankofońskich – m.in. francuskich, belgijskich, kanadyjskich. Na scenie występowali soliści, duety i zespoły. Młodzież prezentowała wysoki poziom umiejętności, co zostało docenione przez jury, w skład którego wchodzili: pani Barbara Bielaczyc – sopranistka, solistka i kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, pani Ewa Figas - wicedyrektor Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pani Lucie Erroelen - lektorka języka francuskiego WBI, pani Maartje van Griensven – gość z Holandii, nauczycielka języka francuskiego oraz pani Małgorzata Tkaczyk - zastępca dyrektora Pszczyńskiego Centrum Kultury.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce: Justyna Lewandowska, Roksana Kluz, Józef Salik (II LO Cieszyn)

II miejsce: Patrycja Sołtys (PG1 Pszczyna)

III miejsce: ex aequo

Katarzyna Duży, Sabina Durok (Publiczne Gimnazjum nr 5 w Studzionce)

Karolina Kozłowska i Miłosz Dudek (ZS1 w Pszczynie)

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia: Daria Burman III LO