05 stycznia 2005 roku

Koncert Świąteczno-Noworoczny 2005

„Mam nadzieję, że nasz dzisiejszy koncert choć trochę przypomni Państwu atmosferę i nastrój minionych świąt…” tymi słowami pani Katarzyna Krych zaprosiła zebranych gości do obejrzenia tegorocznego koncertu.
Stało się już tradycją, iż w pierwszym tygodniu stycznia w Zespole Szkół nr 1 odbywa się świąteczno-noworoczne przedstawienie, na które zaproszeni zostają przedstawiciele władz miasta, nasi rodzice i pozostali mieszkańcy Pszczyny.
Ta coroczna impreza jest ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły, a przygotowania do niej zaczynają się już w pierwszych dniach grudnia. Organizację koncertu powierzono pani Elżbiecie Jasińskiej i pani Katarzynie Krych, które wytrwale „zaganiały” nas do pracy.
Tegoroczne przedstawienie, które odbyło się 5 stycznia, poświęcone było polskim tradycjom bożonarodzeniowym, jakże różniącym się w poszczególnych regionach Polski. Autorzy koncertu postanowili przybliżyć je nam w dość ciekawy, przyznam, sposób. Otóż dziennikarz nieznanej nam bliżej gazety, chcąc sprostać oczekiwaniom swojej naczelnej wpada na pomysł napisania artykułu o zwyczajach świątecznych, kultywowanych przez nasz naród. W wigilijny wieczór wędruje w różne regiony Polski, by zdobyć materiały do swojej pracy. Jak każe stary, polski obyczaj, w ten wyjątkowy dzień, zostaje w każdym domu ciepło i gościnnie przyjęty. Podczas swojej podróży odwiedza i poznaje obyczaje panujące na Śląsku, w Zakopanem, Poznaniu i Białymstoku. W ten właśnie sposób zdobywa on potrzebne materiały, a publiczność przez humorystyczne scenki poznaje tradycje bożonarodzeniowe odwiedzanych miejsc. Szkoda tylko, że trud reportera na nic się nie przydaje, a jego artykuł i tak się nie ukaże, bo kiedy w końcu udaje mu się go napisać, jest już po świętach.
Oczywiście w koncercie nie zabrakło także stałych elementów: recytacji wierszy, śpiewu wykonawców solowych i chóru, występu zespołu tanecznego oraz noworocznego przemówienie Dyrektora.
Myślę, że warto tu również wspomnieć o jeszcze jednej tradycji naszej szkoły, ściśle związanej z koncertem świąteczno-noworocznym, chociaż dużo od niego młodszej. Data naszej imprezy jest zwykle zbliżona do kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dlatego chcąc włączyć się w tę zbiórkę, po zakończeniu koncertu, sprzedajemy przybyłym gościom wykonane przez nas rzeczy. W latach poprzednich były to prace plastyczne, fotografie, w bieżącym roku zdecydowaliśmy, iż będzie to szkolna gazetka „Nie Przegap”.
Dziękujemy wszystkim osobom, które zakupiły nasz miesięcznik. Dzięki Wam podczas samego koncertu zebraliśmy ponad 180 zł. W tym miejscu pragnę poinformować, iż mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już zbierać pieniądze jako oficjalny sztab WOŚP.
Na zakończenie chcielibyśmy zaprosić Państwa na przyszłoroczny koncert. Warto przyjść i zobaczyć, co będą mieli do przekazania nam jego organizatorzy.

Ada Ćwierz