Kłamstwo jest zaprzeczeniem rzeczywistości. Czym zatem jest fikcja? Stworzeniem nowego, osobistego świata. Uczciwym kłamstwem, któremu poddajemy się z wyboru. Fikcja pozwala nam poznać człowieka, który ją stworzył, pozwala wejść w inny świat. Dla fikcji – czyli w imię poznania czegoś realnie nieistniejącego – jesteśmy w stanie porzucić rzeczywistość. Dlaczego tak się dzieje?

Takie pytania stawiali sobie uczniowie naszego liceum 9 grudnia podczas „Lekcji czytania z Tygodnikiem Powszechnym”, którą poprowadził profesor Uniwersytetu Śląskiego, autor książki „Ciała Sienkiewicza. Studia nad płcią i przemocą”, Ryszard Koziołek. Inspiracją do rozmowy był V rozdział powieści Jerzego Pilcha „Wiele demonów”, wokół którego toczyła się dyskusja na temat prawa do tworzenia fikcji jako swobody wyrażania myśli, jednej z ostatnich istniejących wolności. Na temat potęgi języka, który ma moc stwarzania oraz siły wyobraźni.

Podczas dwóch godzin rozmowy uczestnicy spotkania dostrzegli wyraźny związek literatury z życiem. Co więcej – profesor Koziołek udowodnił, że język, którym na co dzień się posługujemy, jest tak naprawdę językiem poetyckim i chociaż nie każde użycie metafory czyni z nas poetów, to sam fakt, że je stosujemy, świadczy o naszym człowieczeństwie.

Dziękujemy za takie przedstawienie nam literatury oraz nas – literaturze i za pokazanie, że człowiekowi do życia nie wystarczy jeden świat, gdyż ma potrzebę tworzenia nowych. My, jako czytelnicy, możemy je poznawać. A gdy opowieść pochłania nas całkowicie, to, czy jest ona prawdą czy fikcją, przestaje mieć znaczenie. I to właśnie jest jej moc stwórcza.

Antonina Jamrozik

Zdjęcia: Aleksandra Piecha