www.dzienbezpiecznegokomputera.pl

Komputery stały się elementem naszego codziennego życia. Korzystamy z nich wszyscy, w pracy, w szkole, w domu. Coraz więcej komputerów podłączonych jest do Ogólnoświatowej Sieci za pomocą stałego łącza internetowego. Stwarza to dodatkowe zagrożenie w postaci ataków ze strony hakerów czy różnego rodzaju szkodliwych programów jak wirusy, robaki internetowe, konie trojańskie.
Niestety, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń. Dopiero "po szkodzie", wielu z nas szuka przyczyny uszkodzenia systemu, zniszczenia ważnych plików czy zwolnienia, a nawet całkowitego zablokowania łącza z Internetem.
Z badań Gazety Wyborczej wynika, że tylko 55% użytkowników komputerów używa programów antywirusowych, a 7% zapór ogniowych.

Dlatego akcja zainicjowana przez G DATA, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, PKO Bank Polski, RSA Security, Symantec oraz Telekomunikację Polską została nazwana Ogólnopolskim Dniem Bezpiecznego Komputera. Akcję wspiera administracja centralna oraz organizacje zajmujące się bezpieczeństwem sieci komputerowych. Inicjatywę objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczpospolitej Aleksander Kwaśniewski. Wsparcia udzieliły także najważniejsze instytucje państwowe: Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz czołowe organizacje zajmujące się problemem bezpieczeństwa informatycznego: CERT (Computer Emergency Response Team) i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Akcja ona na celu poinformowanie jak największej liczby użytkowników komputerów o zagrożeniach związanych z Internetem i komputerami oraz sposoby zapobiegania im.

Nasza szkoła też włączyła sie do tej akcji edukacyjnej. Uczniowie zobaczyli prezentacje przygotowane przez 15-latka, który jest najmłodszym certyfikowanym inżynierem Microsoft w Polsce.

Z pierwszej „Bezpieczeństwo komputera”, uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądają dzisiejsze wirusy i co robić, by się przed nimi ochronić. Opisane są tu skuteczne metody zabezpieczenia się przed podstawowymi zagrożeniami za pomocą takich narzędzi jak: Aktualizacje automatyczne, Windows Firewall czy program antywirusowy.
Druga prezentacja: „Bezpieczeństwo pracy w sieci”, poświęcona była zagrożeniom płynącym z sieci Internet. Dzięki niej uczniowie poznali zasady, które pozwalają utrzymać bezpieczeństwo komputera podczas codziennego użytkowania Internetu.

JPszonak