09 października 2013 roku

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Ogólnopolski Tydzień Kariery odbędzie się już po raz piąty w dniach 14 - 20 października br., tegoroczne hasło:

Odkryj talenty swojego dziecka

Program realizowany przez naszą szkołę w ramach OTK 2013 prezentuje się następująco:

16.10.2013r.

9:00-13:00 Spotkanie z reprezentantem zawodu-wycieczka do zakładu pracy

1. Salon fryzjerski DIVA - spotkanie z p.Magdaleną Grabowską-Romanko, która wypowie się na temat zawodu fryzjera, udzieli niezbędnych informacji odnośnie ścieżki kształcenia oraz zapozna uczniów z funkcjonowaniem profesjonalnego zakładu fryzjerskiego.

2. Przedszkole Publiczne nr 21 w Pszczynie-spotkanie z p.Anną Lorenc-Chroń, która wypowie się na temat kształcenia umożliwiającego pracę w przedszkolu, uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z pracą nauczyciela oraz wezmą udział w zajęciach.

3. Ośrodek Pomocy Społecznej/Klub Integracji Społecznej w Pszczynie- uczniowie poznają zawody-psycholog, pracownik socjalny, będą mieli okazję przeprowadzić rozmowę dotycząca drogi edukacyjnej niezbędnej do wykonywania wymienionych zawodów, zapoznają się ze specyfiką ich pracy.

Ta forma przewidziana jest dla uczniów I i II klas liceum.

17.10.2013r.

Video-warsztat – Profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna

Warsztaty przewidziane dla uczniów III klas liceum, które odbędą się z udziałem doradcy zawodowego i psychologa. Polegać będą na przeprowadzeniu z uczniem rozmowy kwalifikacyjnej( scenka sytuacyjna) oraz przekazaniu mu informacji zwrotnej.

Na warsztatach uczniowie zapoznają się z tematem autoprezentacji, z przykładowymi pytaniami na rozmowie kwalifikacyjnej oraz z technikami redukującymi stres.

18.10.2013r.

Zajęcia z uczniami III klas gimnazjum

I część

Prezentacja multimedialna „Kim będę” , uczniowie zapoznają się z podziałem zawodów, z grupami zawodów, poznają zadania związane z wykonywaniem wybranych zawodów.

II część

Rozbudzenie ciekawości poznawczej dotyczącej zawodów - celem zajęć jest przekazanie uczniom podstawowych informacji o wybranym przez nich zawodzie oraz przygotowanie do samodzielnego poznawania różnych profesji. Zajęcia maja być pomocne w podjęciu decyzji zawodowych.

III część

Prezentacje multimedialne uczniów – „Interesujący zawód” – uczniowie będą prezentowali wybrane przez nich zawody, wybór prezentowanego zawodu jest dobrowolny-skłania to uczniów do poszukiwania informacji o zawodzie który faktycznie ich interesuje. Uczniowie mogą wykonywać prace samodzielnie lub w grupach.

Podczas trwania OTK  zainteresowani uczniowie będą mogli wykonać testy i kwestionariusze dotyczące predyspozycji zawodowych oraz samopoznania oraz omówić je z doradcą zawodowym.

Będziemy zachęcać uczniów oraz ich rodziców do skorzystania z proponowanych przez inne instytucje zajęć w ramach OTK.