W naszym gimnazjum odbył się Festiwal Nauki podczas którego, uczniowie klas drugich prezentowali się w projektach edukacyjnych nad którym pracowali przez cały pierwszy semestr. Przedstawiono 8 projektów.

W pierwszym z nich pt. „Biogramy polityczne postaci współczesnej sceny politycznej świata” uczennice wykazały się znajomością języka angielskiego, przybliżyły nam wiedzę na temat postaci politycznych, odgrywających we współczesnym świecie ważną rolę. Prezentacja była ciekawa, dziewczyny przygotowały quiz dla publiczności, wręczały nagrody za poprawne odpowiedzi. Koordynatorkami projektu były panie: Joanna Tlałka, Elżbieta Jasińska, Aleksandra Wagstyl-Mrozik.

W drugim projekcie pt. „Młodzi detektywi na tropie Zamku Pszczyńskiego” uczniowie w nowatorski sposób przedstawili swoją wiedzę na temat historii zamku pszczyńskiego, ludzi ówcześnie tam mieszkających, obchodzonych świąt i uroczystości np. święta „Hubertus”. Nakręcili filmiki, w których sami grali. Koordynatorkami projektu były panie: Aleksandra Dutkowska i Magdalena Solik.

W kolejnym projekcie pt. „Ilustrowany słownik kultury żydowskiej”, którego koordynatorką była pani Małgorzata Jamrozik młodzież opracowała 33 pojęcia żydowskie odnoszące się do zwyczajów i życia codziennego Żydów. Przedstawiono je w formie prezentacji multimedialnej, plakatów, ale również jako gotowe dania do spożycia dla publiczności.

Czwarty projekt „W świecie muzyki, poezji i podróży” przedstawiał znane sylwetki poetów. Uczniowie opowiadali o ich życiu, twórczości podróżach jakie odbywali w ciągu życia, a to wszystko na tle przepięknej muzyki również znanych kompozytorów. Koordynatorkami projektu były panie: Alicja Polok i Janina Klimek.

W piątym projekcie uczniowie poszukiwali śladów kultury anglojęzycznej na Śląsku, dotarli do różnych źródeł, historycznych, muzycznych. Koordynatorkami projektu były panie: Magdalena Tyc i Agata Bołdys.

Kolejny projekt „Z wizytą w banku” przeniósł nas w inną rzeczywistość, w świat liczb i procentów. Uczniowie w tym projekcie sprawdzili jaka lokata i w którym banku jest najkorzystniejsza. Koordynatorem projektu była pani Grażyna Pająk.

Siódmy projekt dotyczył żydowskiego święta Purim - uczniowie podzielili się na grupy: artystyczną, wokalną kulinarną i historyczną. Przedstawili rys historyczny tego święta, zaprezentowali maski przez siebie wykonane, zaśpiewali utwory wówczas śpiewane oraz zaserwowali potrawy spożywane w dniu tego święta. Koordynatorami projektu były panie: Sylwia Kantor, Anna Smołka, Joanna Rabaszowska-Grzyb, Elżbieta Jasińska.

W ostatnim prezentowanym projekcie uczniowie sprawdzali „Czy woda to źródło życia?”, przedstawili informacje na temat wody z punktu widzenia chemika, zaprezentowali efekty przeprowadzonych doświadczeń, jak również sposoby i możliwości oszczędzania wody. Koordynatorami projektu były panie Justyna Kulińska-Torbus i Marta Siry.

Jak widać tematy projektów były zróżnicowane, zaangażowanie uczniów i nauczycieli ogromne, a wszystko to złożyło się na bardzo udany dzień. W projektach wzięło udział 90 uczniów klas drugich gimnazjum.

Elżbieta Mosór