03 kwietnia 2013 roku

VII Powiatowy Dzień Frankofonii

W piątek 22 marca w naszej szkole odbył się VII Powiatowy Dzień Frankofonii. Jest on obchodzony na całym świecie każdego roku 20 marca. W naszym regionie była to już siódma edycja tego wydarzenia i po raz pierwszy odbyła się ona w naszym Liceum.

Uroczystość ta zgromadziła młodzież szkół naszego regionu, w których można uczyć się języka francuskiego, gościliśmy więc: Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, Publiczne Gimnazjum nr 5 w Studzionce, Gimnazjum Publiczne w Kryrach oraz I Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie. Gospodarzami oraz uczestnikami Powiatowego Dnia Frankofonii byliśmy również my, czyli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego uczący się języka francuskiego.

Tę wielką galę swoją obecnością zaszczycili: pan Franck Pezza oraz pani Sylwia Wandziu-Obłuska – Delegacjia Rządów Wspólnoty Francuskiej i Regionu Walonii, pani Solenne Visart odpowiedzialna za współpracę międzynarodową między Polską a Walonią, pan Thomas Laigle – attaché do spraw współpracy edukacyjnej Ambasady Francji w Polsce, pan Michel Janowski – przedstawiciel Urzędu Promocji Turystyki Walonia-Bruksela, pan Andrzej Mróz – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Katowicach, pani Anna Zamysłowska – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, pani Renata Klimek-Kowalska – koordynator projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku. Podczas VII Powiatowego Dnia Frankofonii obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele języka francuskiego.

Po raz pierwszy do udziału w uroczystościach zaprosiliśmy również uczniów szkół podstawowych naszego regionu - mieli oni okazję uczestniczyć w konkursie plastycznym „Francuski? – Dlaczego nie!”.

W trakcie uroczystości uczniowie wszystkich szkół rywalizowali w quizie wiedzy o krajach frankofońskich: film francuski, belgijskie komiksy, Prowansja, kraje Maghrebu. Ogłoszono również wyniki, a honorowi goście wręczyli nagrody zwycięzcom rozegranych wcześniej konkursów takich jak: projekt na „Frankofońską Grę Edukacyjną”, prezentacja multimedialna „Le Chocolat Belge”, projekt ubrania dla Manneken Pis, przygotowanie „Jadalnego Łuku Triumfalnego” , projekt zakładki promującej Klasy Frankofońskie w naszym regionie oraz napisanie wywiadu z Amélie Nothomb.

Cieszymy się bardzo za możliwość zorganizowania VII Powiatowego Dnia Frankofonii w naszej szkole i mamy nadzieję, że było to jedno z wielu tego typu wydarzeń w naszym Liceum.

Zapraszamy wszystkich przyszłych uczniów do nauki języka francuskiego oraz udziału w kolejnych edycjach tego święta.

Uczniowie III LO w Pszczynie

Piszą o Wydarzeniu: