Miłą niespodziankę sprawili koszykarze III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie, którzy 12 marca 2013 r. wygrali w Wiśle zawody rejonowe, jednocześnie awansując pierwszy raz w historii szkoły do półfinałów wojewódzkich.

Do Wisły koszykarze III LO pojechali z nadzieją na dobry wynik, choć bilans dotychczasowych pojedynków nie był korzystny dla pszczyńskich liceów. Gra od początku toczyła się „kosz za kosz”, ale pierwszą kwartę minimalnie wygrali zawodnicy z Cieszyna. W drugiej kwarcie dużo błędów i fauli popełnili pszczynianie, wynikiem czego Cieszynowi udało się zwiększyć swoją przewagę do 6 punktów. Od trzeciej kwarty nasi zawodnicy musieli zmienić taktykę, gdyż większość graczy miała już na swoim koncie po 4 faule. Pszczynianie musieli zatem być bardzo ostrożni, a zarazem skuteczni, gdyż przewaga Cieszynian ciągle rosła. Dobra gra „strefą” okazała się jednak receptą na sukces. Skuteczna gra w obronie spowodowała, że uczniowie z Cieszyna zaczęli gubić piłki i nie mieli pomysłu na przeprowadzenie skutecznej akcji. Wykorzystali to nasi uczniowie, stosując punktowe kontrataki jednocześnie zmniejszając swoją stratę do przeciwnika. Na 5 minut przed końcem spotkania zawodnicy z III LO wyszli na siedmiopunktowe prowadzenie. Taka przewaga spowodowała rozluźnienie naszych, co wykorzystał Cieszyn odrabiając straty do 2 punktów na 11 sekund przed ostatnim gwizdkiem. Chwilę wcześniej za swój piąty faul wykluczony z gry został najlepiej punktujący Tomasz Dzida. Koszykarze Marcina Wyrobka zachowali jednak zimną krew i nie oddali prowadzenia przeciwnikowi, a zwycięstwo przypieczętował Kamil Czerwiński, który w ostatnich sekundach przechwycił piłkę, a następnie pewnie zdobył 2 punkty. Po chwili sędzia zakończył spotkanie o mistrzostwo rejonu.

III LO w Pszczynie 81:77 II LO w Cieszynie (24:28, 14:16, 17:18, 26:15)

Skład drużyny zwycięzców:

Tomek Dzida - 26 pkt,