03 lutego 2013 roku

Wycieczka do Dortmundu

Dortmund to dla wielu stolica niemieckiej piłki nożnej. Jednak stadion Signal Iduna, na którym występuje  Borussia, to nie jedyna atrakcja tego miasta. Co jeszcze ma do zaoferowania Dortmund,  postanowili sprawdzić  uczniowie III LO, podczas jednodniowej wycieczki do Zagłębia Ruhry

Dzięki tanim biletom linii Wizzair, wycieczka mogła się odbyć… samolotem. Poranny lot z Katowic-Pyrzowic umożliwia spędzenie jednego dnia w Niemczech i powrotu do Katowic w godzinach wieczornych. Lotnisko jest bardzo dobrze połączone z centrum miasta, a zakup całodziennego grupowego biletu na komunikację miejską jest idealnym rozwiązaniem na tanie poruszanie się po całym Dortmundzie.

Po dotarciu do centrum, ruszyliśmy od Kampstrasse w stronę głównego placu przy kościele gotyckim  Rainoldikirche. Po spacerze głównymi ulicami udaliśmy się do Dortmunder U – centrum sztuki i kreatywności XX wieku. Wystawa malarstwa, grafik i instalacji była wielkim zaskoczeniem, większość z nas spodziewała się w muzeum czegoś innego, ale było to doświadczenie bardzo pozytywne i skłaniające do zastanowienia się nad tym, czym jest sztuka i jakie ma ona znaczenie w czasach postmodernizmu.
Będąc w Dortmundzie nie mogliśmy nie zobaczyć stadionu. To właśnie tu grają Lewandowski, Błaszczykowski i Piszczek.

Zwiedziliśmy Borusseum, gdzie największą atrakcją okazała się gra w... piłkarzyki. Po zakupach w oficjalnym sklepie kibica wróciliśmy do centrum, by skosztować lokalnej przekąski, czyli Currywurst (kiełbaska ws osie pomidorowym z dużą ilością curry).
Mimo iż w Dortmundzie spędziliśmy tylko jeden dzień, uczniowie, z których większość zdaje język niemiecki na maturze, mieli wiele okazji, by go zastosować  – kupując bilety wstępu, pytając o drogę, opowiadając o zwiedzanych miejscach. Taki właśnie był cel naszej wycieczki  – spędzenie jednego dnia w kraju, którego języka się uczymy i sprawdzenie w praktyce, jak dobrze już nauczyliśmy się w nim „szprechać”.

Opiekunowie: Justyna Strzelec i Monika Zalas