19 kwietnia 2012 roku

Europejska wygrana uczniów III LO

Uczniowie III L0 w Pszczynie zrealizowali międzynarodowy projekt edukacyjny, zatytułowany "Dziennikarstwo bez Granic". Cały projekt był realizowany przy współpracy z partnerami z Francji i Rumunii, i odbywał się  na unijnej platformie eTwinning (partnerstwo internetowe).

Projekt "Dziennikarstwo bez Granic" opierał się na grupowym wymyślaniu tematów do zbadania, przeprowadzaniu wywiadów między sobą w międzynarodowych drużynach oraz stworzenie multimedialnego magazynu projektu.

Za realizację innowacyjnego przedsięwzięcia projekt otrzymał tzw. Narodową Odznakę Jakości. Następnie, spośród 1150 projektów realizowanych w Polsce, projekt uznany został za zwycięzcę ogólnopolskiego w kategorii wiekowej 16-19 lat.
W trakcie Ogólnoeuropejskiej Konferencji eTwinning, jaka miała miejsce w Berlinie od 29-31 marca 2012 roku, a na który była zaproszona koordynatorka projektu z III LO, pani Lucyna Nocoń-Kobiór, projekt został ogłoszony najlepszym w swojej kategorii wiekowej.

Dla polskiej koordynatorki projektu była to okazja do poznania osobiście nauczycielek z Francji i Rumunii - w trakcie konferencji wręczano im uroczyście nagrody zwycięstwa, przeprowadzały one także warsztaty, na jakich dzieliły się swym doświadczeniem związanym z pracą w projekcie.

W nagrodę , najbardziej aktywni uczestnicy projektu, od 25 kwietnia 2012 do 29 kwietnia 2012, będą uczestniczyć w Europejskim Obozie eTwinning w Turcji, w mieście Antalya, gdzie spotkają partnerów z Francji i Rumunii, z jakimi współpracowali w projekcie.

Warto dodać , że to nie jedyny projekt europejski jaki realizuje się w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. Tak samo, w latach wcześniejszych, realizowało się już 2 kilkuletnie projekty międzynarodowe z unijnego programu Comenius i inne formy współpracy międzynarodowej.

Link do filmu na portalu Gazeta.pl