· III Liceum Ogólnokształcące

Godło Polski i logo Pszczyny
14 kwietnia 2012 roku

Zwycięstwo szczypiornistów liceum

4 kwietnia na hali sportowej MOSiR-u Tychy, męska reprezentacja naszego liceum wzięła udział w zawodach Półfinałów Wojewódzkich Piłki Ręcznej Szkół Ponad Gimnazjalnych. Oprócz naszej ekipy w zawodach brały udział: Szkoła Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych z Katowic, Szkoła z Chorzowa oraz gospodarze, czyli Zespół Szkół nr 6 w Tychach.

Spotkania były rozgrywane w systemie 2 razy 15 minut. A w razie remisu dogrywka 5-minutowa.

Mecz otwarcia rozegrał się pomiędzy reprezentacją Gospodarzy, a naszymi szczypiornistami. Gra toczyła się praktycznie punkt za punkt od samego początku. Żadna z drużyn nie dawała za wygraną. Mecz nabierał coraz szybszego tempa, a obie drużyny wciąż miały szansę na zwycięstwo.

Pod koniec 2 połowy nasi zawodnicy wygrywali 2 bramkami jednak z powodu dwóch dwuminutowych kar za faule w obronie, nasz osłabiony skład nie był w stanie obronić się przed przewagą Tyszan. Spotkanie zakończyło się remisem, co oznaczało dogrywkę. Startowaliśmy nadal z dwoma zawodnikami odbywającymi kary co nie przeszkodziło nam w rozegraniu dwóch akcji, obronnej ze zdobyciem piłki oraz ataku, który dał nam już prowadzenie.

Po wyrównaniu stanu liczebnego obu drużyn, walka trwała dalej, lecz i ta partia zakończyła się remisem. Zadecydowano, iż przed rzutami karnymi rozegrana zostanie jeszcze jedna 5-minutowa dogrywka. I ten czas dał naszym graczom upragnione zwycięstwo. Mimo ogromnego zmęczenia po 40 minutach biegania i walki wet za wet, mecz ten zakończył się zwycięstwem panów z III Liceum.

W drugim meczu eliminacji spotkały się szkoły z Chorzowa i Katowic, obie będące faworytami zawodów. Po bardzo wyrównanej pierwszej połowie, gdzie raz jedna raz druga drużyna uzyskiwała paropunktowe prowadzenie, panowie z Katowic wygrali w drugiej części partii cały mecz i szykowali się do meczu o I miejsce z pszczyńskimi szczypiornistami.

Mecz o III miejsce, jak i całe zawody, okazał się naprawdę zacięty. Ekipy z Tychów i Chorzowa zmagały się na boisku i raz jedni raz drudzy obejmowali prowadzenie. Jednakże coś się zacięło w drużynie Gospodarzy i III miejsce zdobyli szczypiorniści z Chorzowa.

Mecz finałowy zapowiadał się nader ciekawie. Faworyci turnieju, czyli szkoła z Katowic oraz nasi niezłomni szczypiorniści stanęli naprzeciw siebie na boisku. Początek spotkania należał do Katowiczan, uzyskali 3 punktowe prowadzenie. Jednakże Pszczyniacy obudzili się z letargu i szybko nadrobili straty.

Odtąd walka toczyła się punkt za punkt, żadna z drużyn nie odpuszczała, grali jak równy z równym. Po gwizdku kończącym pierwszą połowę, obie ekipy schodziły przy remisowym stanie 11:11 bardzo zmęczone.

Druga połowa rozpoczęła się piękną akcją licealistów z Pszczyny, która dała im prowadzenie. Nie trwało to jednak długo gdyż, przeciwnicy nie poddawali się. Pomimo zmęczenia, nasi piłkarze ręczni rozpoczęli naprawdę skuteczną grę w obronie oraz w ataku, rozciągając obronę Katowiczan od skrzydła do skrzydła co dawało wiele sposobności do rzutu w lukach obrony.

Nie brakowało też kilku fenomenalnych kontr zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Jednakże w końcówce meczu żadna z drużyn nie umiała przełamać obrony przeciwnika. Na 5 sekund przed końcem przy stuprocentowej akcji nasz prawoskrzydłowy został brutalnie sfaulowany. Podyktowany rzut karny nasz kapitan zamienił na bramkę i tym samym to nasi panowie wyszli na prowadzenie.

Końcowy gwizdek sędziego zadźwięczał w powietrzu przy stanie 18:19 i nasi szczypiorniści, co pozwolę sobie jeszcze raz podkreślić, po bardzo wyrównanym oraz stojącym na wysokim poziomie meczu zdobyli I miejsce i awansowali do Finałów Wojewódzkich w Piłce ręcznej, które odbędą się 18 kwietnia w Piekarach Śląskich.

Najbardziej wyróżniającymi się zawodnikami byli: nasz kapitan Bartosz Młodzik i bramkarz Mateusz Jaworski. Gratulacje należą się też trenerce zespołu Pani Urszuli Zawadzkiej-Jelito za wsparcie duchowe i taktyczne podczas zawodów.

Reszta drużyny również spisała się na medal. W jej skład oprócz wyżej wymienionych wchodzą: Michał Indeka, Robert Głogowski, Tomasz Cieszewski, Daniel Kubicki, Wojciech Szczypek, Krzysztof Kokoszka, Arkadiusz Górski, Tomasz Tomża, Krystian Kłonica, Wojciech Lapczyk, Piotr Początek, Michał Świerkot.