Na początku roku, w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie zagościła poetycka atmosfera. 28 stycznia, w Publicznym Gimnazjum nr 2 odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z okolicznych gimnazjów. Ich zadaniem było zaprezentować jeden z wierszy przygotowanych wcześniej przez organizatorów konkursu. Jury konkursu w ocenie brało pod uwagę  interpretację wybranego utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Każdy z uczestników bardzo starannie przygotował się do prezentacji wybranego wiersza.

Mimo wyrównanego poziomu, komisja sędziowska wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła uczennica III klasy PG 3, Patrycja Kubacka, przygotowana do konkursu przez p. Justynę Sobczak. Patrycja ujęła komisję interpretacją wiersza „Don’t bother, I’ll do it myself” P. Ayresa.  Drugie miejsce zajęła uczennica klasy III PG 2 Agata Wicher, która pod okiem p. Joanny Tlałki przygotowała wiersz R. Kiplinga „The recall”. Trzecie miejsce zdobyła uczennica III klasy PG 4 Dagmara Pławecka, przygotowana przez p. Beatę Surowiecką. Dagmara zaprezentowała utwór „She walks In Beauty” G. Gordona, L. Byrona.

Dzień później, czyli 29 stycznia w III Liceum Ogólnokształcącym odbył się II Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej pod hasłem „Poezja Współczesna.” Silną grupę I liceum Ogólnokształcącego  im. Bolesława Chrobrego reprezentowało dziesięcioro uczestników, cztery licealistki reprezentowały Zespół Szkół Ekonomicznych, a trzy szkołę gospodarzy czyli III LO.

Uczniowie mieli możliwość wyboru wiersza współczesnego z 10 zaproponowanych przez organizatorów konkursu. Większość z nich dostępna była do odsłuchania w bibliotece III LO. Najczęstszym wyborem uczestników okazał się być żałobny wiersz W. H. Audena  ‘’Stop all the clocks, cut off the telephone”, gdyż recytowało go aż dziewięcioro uczestników.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, niemniej zdecydowanie najlepszą recytacją wykazała się uczennica III LO, która wzruszyła komisję interpretacją wiersza ‘’Prayer before Birth” Louisa Macneice. Katarzyna Lapczyk, bo o niej mowa, została przygotowana i zgłoszona do konkursu przez p. Bogusławę Wronę. Na drugim miejscu uplasował się uczeń I LO Mateusz Sajdok, przygotowany przez p. Agnieszkę Uchyłę. Zaprezentował on wiersz Cecil Day-Lewisa ‘’Will it be so again?” Trzecią nagrodę zdobyła również uczennica I LO przygotowana przez p. Agnieszkę Uchyłę. Maria Kuczia zaprezentowała najbardziej popularny wiersz konkursu, czyli ‘’Stop all the clocks, cut off the telephone.”

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że konkurs był dla młodzieży nie tylko okazją do poznania pięknej i może mniej znanej poezji anglojęzycznej oraz do poćwiczenia swoich umiejętności językowych, ale także okazją do spotkania z rówieśnikami i dobrą zabawą przy okazji.  Zapraszamy wszystkich chętnych do kolejnej edycji konkursu już za rok!