Jubileuszowy X Konkurs Recytatorski w języku niemieckim odbył się 7 kwietnia 2011r w naszej szkole.
Wcześniej rozesłaliśmy do szkół informacje z zaproszeniem i regulaminem konkursu oraz z wierszami do recytacji.
Tegorocznym tematem była „Poezja  Światowa”. Wśród wierszy Goethe’go czy Heine znalazły się też wiersze naszych poetów jak Wisławy Szymborskiej i ks. Jana Twardowskiego. Wybór był na tyle duży i urozmaicony, że każdy z pewnością znalazł coś dla siebie.
Do przeprowadzenia konkursu wybraliśmy małą salę, pracownię  j. niemieckiego, aby recytacja odbywała się w miłej i kameralnej atmosferze.
O godzinie 9:00 nastąpiło uroczyste otwarcie przez Pana Dyrektora, konkursu dla gimnazjalistów.
W tym roku wyszedł on poza ramy powiatu. Oprócz uczestników z Pawłowic, Goczałkowic i Pszczyny (PG1) wzięli udział w konkursie również goście z Cieszyna. Ich występy wzbogacone były akompaniamentem instrumentów (gitara, skrzypce, flet).
Prezentacje wierszy były bardzo ciekawe i Jury miało trudne zadanie w podjęciu decyzji kogo wyróżnić. Biorąc pod uwagę 10-tą rocznicę naszego konkursu oraz obiektywną ocenę wybraliśmy jurorów spoza szkolnictwa. Tak więc uczniów oceniały trzy osoby: p. Kazimierz Tulaja (emeryt, który językiem niemieckim posługuje się całe życie), p. Anna Bramska (germanistka z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie) i p. Wiebke Pahl (studentka, była nasza asystentka, dla której język niemiecki jest językiem ojczystym).

Wydali oni werdykt:
I miejsce – Martin Grzybek - PG Cieszyn
II miejsce – Paulina Świerczek - PG Goczałkowice
III miejsce – Marta Lucjan - PG Pawłowice

Wyróżnienia:
- Bianca Dutschke - PG1 Pszczyna
- Piotr Gruszczyk - PG Cieszyn
- Kornel Kowalski - PG Cieszyn
- Dominik Jerke - PG1 Pszczyna
- Karolina Gabzdyl - PG Cieszyn

Konkurs recytatorski dla licealistów rozpoczął się o 11:00 i miał podobny przebieg jak konkurs gimnazjalny. Tutaj Jury orzekło:

I miejsce – Patrycja Chrzanowska - III LO
II miejsce – Danuta Adamiec - III LO
III miejsce – Sonia Dutkowski - III LO

Wyróżnienia:
- Nicol Nowak - I LO
- Anna Skrzypczyk - LE
- Monika Gorgoń - LE
- Alexandra Świerkot - III LO
- Katarzyna Famulok - I LO

Na zakończenie pozostało wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Radę Rodziców, Instytut Goethego w Krakowie i Wydawnictwo Nowa Era. Uczestnicy wysłuchali kilka ciepłych słów podsumowujących konkurs i motywujących do dalszej nauki j. niemieckiego skierowanych pod ich adresem przez pana Tulaję.

Dziękujemy wszystkim jeszcze raz za udział. Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście.

Organizatorzy:
Aleksandra Dutkowska